Darmowe domeny. Czy warto?

Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email
Share on reddit

Zacznijmy od tego czym jest domena. Jest to część adresu z którego korzystają serwery w celu prawidłowego połączenia się ze stroną czy pocztą, jest to również adres, który wpisujemy w przeglądarce, by daną witrynę odnaleźć. Domeny możemy zakupić u wielu rejestratorów na całym świecie, choć są tutaj pewne ograniczenia, np. z domen o końcówce .eu mogą korzystać jedynie obywatele krajów europejskich.

Ostatnio wielu rejestratorów zdecydowało się wprowadzić ciekawą ofertę – pierwszy rok ważności domeny całkowicie za darmo! Brzmi to dobrze, zwłaszcza dla osób, które nie są pewnie czy po roku nadal będą korzystały z tej usługi. Na pierwszy rzut oka jest to spora oszczędność pieniędzy, jak i dobra okazja, by zarezerwować adres swojej strony internetowej.

Jak to wygląda w praktyce?

Koszt domen z końcówką .pl jest jednak śmiesznie niski i różnica między darmową, a płatną często nie przekracza 25 złotych. Problem się pojawia po roku, gdy przychodzi czas na jej odnowienie. Koszt przedłużenia domeny darmowej często jest zawyżany nawet do 120 zł netto! I policzmy sobie na szybko koszt utrzymania takiej przez 5 lat, daje to 600 zł, do których trzeba jeszcze doliczyć 23% podatku. Wielu rejestratorów oferując płatne domeny nie musi windować kosztów odnowienia. Weźmy 30 zł za pierwszy rok i po 70 za kolejne 4 lata. Daje to nieco ponad połowę tego co zapłaciliśmy w przypadku domeny darmowej, bo zaledwie 310 złotych.

Co więcej w przypadku darmowych domen rejestrator często odmawia wykonania transferu przez okres pierwszego roku, gdzie domenę za którą zapłaciliśmy możemy dowolnie przenosić do innych usługodawców nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.

Dlaczego tak się dzieje?

Wszystko to jest spowodowane tym że rejestratorzy sami muszą rejestrować i opłacić te domeny w NASK, czyli państwowym instytucie badawczym, zajmującym się między innymi ewidencją domen internetowych z końcówką .pl. NASK nie oferuje żadnych promocji czy ulg, ani nawet możliwości bezpośredniego zarejestrowania domeny u nich. Niestety wszystko to musi się odbyć przez pośredników, którzy pobierają marżę, bądź w przypadku darmowych domen płacą za swojego klienta.

Ile więc faktycznie kosztuje zarejestrowanie i odnowienie domeny? To pierwsze w NASK wynosi 10 zł netto, zaś drugie 40 zł. Wszystko ponad te kwoty to podatek oraz marża rejestratora, wszystko poniżej to jego strata. Zrozumiałe więc staje jak zarabia się na darmowych domenach – kusi się klienta, pokrywając koszt rejestracji, a w kolejnych latach przy przedłużeniach nie tylko odzyskuje się te pieniądze ale zarabia wiele więcej. Oczywiście ten dodatkowy zarobek jest inwestowany w kolejne domeny, również dla klientów, którzy zdecydują się ich nie przedłużać i na których rejestrator traci.

Czyli jednak nie warto?

Jeżeli potrzebujemy domeny tylko na rok, lub po prostu chcemy sprawdzić czy w ogóle będzie nam potrzebna to jest to doskonałe rozwiązanie, w ten sposób my jako klienci pieniędzy nie stracimy, a będziemy mogli zyskać. W przypadku gdy chodzi jednak o długoterminowe działania, to znacznie lepiej i pewniej jest kupić domenę internetową u rejestratora, który oferuje przejrzyste warunki współpracy oraz względnie niską cenę odnowienia ważności domeny. Niestety, ale w przypadku darmowych domen, taniej wychodzi po prostu drożej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Gdzie chcesz, abyśmy wysłali Ci Twojego eBooka?

Podaj swój adres email poniżej…