Porównanie cen domen u 5 największych rejestratorów w Polsce

Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email
Share on reddit

Jeśli chcemy, aby nasza strona internetowa była widoczna w internecie i nasi klienci mogli na nią wejść, będziemy potrzebowali domeny i hostingu. Dziś porozmawiamy sobie o domenach .PL, a w szczególności o ich cenach oraz haczykach, które stosują rejestratorzy.

glownekonf_2084583170

Spis treści

Haczyki – na co warto uważać?

Haczyk #1 – UWAŻAJ na darmowe domeny
O darmowych domenach pisaliśmy obszernie w tym artykule: „Darmowe domeny. Czy warto?”. Tutaj tylko po krótce wyjaśnimy to zjawisko. Kilku największych rejestratorów oferuje promocje „ darmowa domena na rok”, lub „domena za 1 grosz dziennie”. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że wybierając domenę w takiej promocji wiążemy się z danym rejestratorem i nie możemy przenieść domeny gdzieś indziej, dopóki nie zapłacimy za przedłużenie. Dlaczego jest to problem? Dlatego, że dając nam domenę za darmo, rejestrator de facto dołożył do interesu kilka złotych w pierwszym roku i w kolejnych latach po prostu tę stratę nadrabia z ogromną nawiązką, oferując odnowienie w bardzo wysokiej cenie. A my, jeśli nie chcemy stracić tej domeny, bo na przykłady mamy już firmową pocztę i stronę w tej domenie, musimy przepłacać.
Haczyk #2 – PŁAĆ w terminie.
W cennikach domen znajdziemy pozycję „odzyskanie domeny” – co on oznacza? Jeśli spóźnimy się z płatnością za przedłużenie ważności domeny choćby o 1 dzień, wielu rejestratorów będzie nieustępliwych i doliczy nam drakońską opłatę. Na przykład home.pl każe sobie zapłacić standardową opłatę 147,60zł za odnowienie + 147,60zł za odzyskanie. Łącznie zapłacimy prawie 300zł za odnowienie tylko jednej domeny .PL na kolejny rok! Warte zaznaczenia jest to, że rejestrator przy odzyskaniu ponosi koszt wyższy tylko o 4zł (słownie: cztery złote!)… A w podanym przykładzie musimy zapłacić aż o 147,60zł więcej. W dalszej części artykuły przedstawimy szczegółowe porównanie wszystkich cen za taką usługę.
Haczyk #3 – PRZENOŚ domeny kilka miesięcy wcześniej
Załóżmy, że nie wiąże Cię regulamin „darmowej domeny” i chcesz ją przenieść. Pierwszym krokiem w procesie zmiany rejestratora jest uzyskanie kodu autoryzacyjnego domeny tzw. AuthInfo. Pamiętaj, aby rozpocząć ten proces co najmniej miesiąc wcześniej od daty wygasania domeny. Dlaczego? Niektóre firmy stosują metody rodem ze średniowiecza i będą przeciągać jak najdłużej wydanie kodu AuthInfo niezbędnego do przeniesienia domeny. Dlatego nie ryzykuj, poproś obecnego rejestratora o AuthInfo z dużym zapasem czasowym. Gdy już go otrzymasz, będzie z górki – wystarczy przesłać uzyskany kod do nowej firmy. Ona zajmie się zainicjowaniem transferu i resztą formalności, a Ty na samym końcu procesu tylko potwierdzisz całą operację klikając w link otrzymany na adres mailowy.

Jakie są zalety posiadania domeny z końcówką .pl?

Zaleta #1 – .PL jest najbardziej rozpoznawalna w Polsce
Gdy ktoś podaje adres swojej strony internetowej, automatycznie zakładamy, że zakończy się słowami „kropka pe el”. Jest to spowodowane tym, że w Polsce nie ma bardziej popularnej domeny niż właśnie .pl.
Zaleta #2 – Łatwy proces rejestracji
Domenę .PL możemy zarejestrować w przeciągu kilku minut. Nie musimy przesyłać żadnych dokumentów potwierdzających nasze dane lub rezydencję na terenie Polski. Wystarczy zaznaczyć, że podane przez nas dane są prawdziwe, opłacić rejestrację i to tyle. Domena .PL została zarejestrowana. Dla porównania rejestracja niektórych domen krajowych naszych sąsiadów z Europy wymaga przesłania np. skanów dowodów osobistych, dokumentów rejestrowych firmy itp.

Porównanie cen rejestracji domen .PL

Przejdźmy do konkretów. Sprawdźmy, ile będzie kosztować rejestracja domeny .pl u 5 najbardziej popularnych polskich rejestratorów: nazwa.pl, home.pl, getspace.pl, domena.pl oraz linux.pl.

Rejestrator nazwa.pl home.pl getspace.pl domena.pl linux.pl
Cena rejestracji
na 1 rok

0zł

(promocja „domena
za 0zł”) Lub 10zł
(bez promocji)

3,66zł

(promocja
„1 grosz dziennie”)

 

30zł

(bez promocji)

9,90zł

(promocja
„na początek”)

9,90zł

(bez promocji)

 

*Ceny netto

Sytuacja wygląda bardzo klarownie. Różnice w cenach są znikome, ale zdecydowanie przoduje nazwa.pl ze swoją częstą promocją „domena za 0zł” oraz home.pl z promocją „1 grosz dziennie”. Jednak jak pisaliśmy na początku artykułu, warto uważać na takie okazje, ponieważ nie przeniesiemy domeny jeśli kupimy ją w promocji. Dlatego sprawdźmy, ile będą nas kosztować odnowienia w kolejnych latach i czy na pewno warto kupić domenę w promocji.

Porównanie cen odnowień domen .PL

Przejdźmy do konkretów. Sprawdźmy, ile będzie kosztować rejestracja domeny .pl u 5 najbardziej popularnych polskich rejestratorów: nazwa.pl, home.pl, getspace.pl, domena.pl oraz linux.pl.

Rejestrator nazwa.pl home.pl getspace.pl domena.pl linux.pl
Cena odnowienia
po roku

120zł

100zł

 

70zł

 

100zł

 

70zł

 
2 lata
utrzymania

240zł

200zł

140zł

200zł

140zł

3 lata
utrzymania

360zł

300zł

210zł

300zł

210zł

4 lata
utrzymania

480zł

400zł

280zł

400zł

280zł

5 lata
utrzymania

600zł

500zł

350zł

500zł

350zł

*Ceny netto

Z ogromną przewagą nad konkurencją pierwsze miejsce zajmują ex aequo getspace.pl i linux.pl. Wybierając domenę u jednego z tych rejestratorów oszczędzimy aż 250zł po 5 latach w porównaniu z nazwa.pl. A mowa tylko o jednej domenie. Często warto posiadać kilka domen. A w przypadku wielu domen różnica zrobi się gigantyczna.

Odpowiedzmy jeszcze na jedno pytanie– czy cena odnowienia ma wpływ na jakość usługi? Może jednak warto zapłacić więcej, jeśli jakość będzie lepsza?

Nie ma znaczenia jakiego rejestratora wybierzemy i tak głównym rejestrem zawsze będzie NASK. Wszystkie firmy wymieniane w tym artykule to tylko pośrednicy. Ale z usług takich pośredników musimy korzystać. Nie ma żadnej możliwości zakupienia domeny bezpośrednio w NASK. Mając na uwadze powyższe, usługa jaką jest rejestracja domeny zawsze będzie dokładnie taka sama w każdej firmie. Nie ma czegoś takiego jak lepiej lub gorzej zarejestrowana domena.

Porównanie cen odzyskania domen .PL

Rejestrator nazwa.pl home.pl getspace.pl domena.pl linux.pl
Cena odzyskania
z odnowieniem na 1 rok.

240zł

200zł

 

110zł

 

200zł

 

168zł

 

Jeśli zdarza nam się zapominać o płatnościach, najlepszym wyborem będzie getspace.pl  Spóźnienie będzie nas kosztować jedynie 40zł więcej niż standardowa cena odnowienia domeny.

Za spóźnialstwo najbardziej ukaże nas nazwa.pl. Tam zapłacimy aż 240zł.

Podsumowanie

Przy wyborze rejestratora domeny nie warto kierować się ceną rejestracji. I tak u wszystkich firm jest to kwota znikoma. Warto szczególnie zwrócić uwagę na cenę odnowień – dopiero tutaj  szukajmy oszczędności.

 W naszym porównaniu zdecydowanie najlepsze warunki rejestracji oferuje linux.pl i getspace.pl. Właśnie u tych firm najbardziej polecamy rejestrować i utrzymywać domeny.

Na koniec 3 rady przed zakupem domeny:

  • Sprawdźmy opinie na temat rejestratorów. Czy stosują politykę utrudniania przeniesienia domeny? Czy pobierają jakieś dziwne dodatkowe opłaty? Czy kontakt w momencie chęci zakończenia współpracy staje się uciążliwy?
  • Ułatwiajmy sobie życie. Co konkretnie mamy na myśli? Jeśli hosting jest u rejestratora X, warto kupić lub przenieść do niego również domenę. Dzięki temu unikniemy pomyłek, opóźnienia w płatnościach i zamieszania z tym związanego, a nasze strony i skrzynki mailowe będą działały bez przerwy.
  • Nie bój się przeniesienia domen. To nie jest skomplikowany proces. Poświęcisz na niego maksymalnie 15 minut, a możesz oszczędzić sporo pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gdzie chcesz, abyśmy wysłali Ci Twojego eBooka?

Podaj swój adres email poniżej…