Czy warto stworzyć stronę za pomocą kreatora? Recenzja i opinie WIX.COM 2021

Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email
Share on reddit

Fraza „kreator stron www” lub „darmowa strona internetowa” jest wyszukiwana ponad tysiąc razy każdego miesiąca. Osoby wpisujące te frazy często są zainteresowane stworzeniem strony internetowej na własną rękę i małym kosztem. Często jednak rzeczy nie wyglądają tak, jak to się może wydawać na pierwszy rzut oka. Dziś opiszemy zalety i wady korzystania z kreatorów stron www na przykładzie WIX.COM – jednym z najpopularniejszych kreatorów dostępnych na ten moment w internecie.  

 

 

Spis treści

Minusy korzystania z kreatora stron www

1. Musisz wszystko zrobić samodzielnie

Pierwszą i najbardziej oczywistą cechą korzystania z WIX.COM jest to, że stronę musisz wykonać samodzielnie – poświęcając swój cenny czas. Nie ulega wątpliwości, że jeśli korzystasz z kreatora po raz pierwszy, nie do końca będziesz w stanie szybko ogarnąć panel i jego funkcje. Co prawda są dostępne poradniki, ale zanim znajdziesz dokładnie to, co Cię interesuje, możesz stracić kilka godzin na pracę metodą prób i błędów. W takich wypadkach jest spora szansa, że się po prostu zirytujesz i zaprzestaniesz całkowicie realizacji swojego pomysłu.

Kreatory często zachęcają klientów sloganami takimi jak: „szybko i łatwo”, „bez żadnego wysiłku” oraz „używaj gotowych szablonów”. Niestety szybko i łatwo możemy stworzyć stronę tylko naprawdę bardzo prostą. Z użyciem gotowych szablonów też nie jest kolorowo. Szablony są gotową stroną dostosowaną idealnie do takiej formy w jakiej są przedstawione. Jeśli chcemy ów szablon dostosować do swojej branży/firmy możemy napotkać niemały opór. Dla przykładu – zmiana grafiki na inną lub dodanie większej ilości tekstu niż przewidziano, może być po prostu niemożliwe. W takim wypadku trzeba tworzyć sekcję od podstaw – a to już daleko odbiega od hasła „bez żadnego wysiłku”.

2. Niekoniecznie za darmo – może być wiele drożej niż Ci się wydaje!

WIX.COM jak najbardziej jest darmowy. Do czasu… Do czasu, aż będziesz chciał skorzystać z bezapelacyjnie podstawowych udogodnień jakie daje Ci Twoja własna strona internetowa – brak natrętnych reklam i własna domena.
Zacznijmy od reklam. Gdy klient wejdzie na Twoją stronę, zobaczy to:

Zobaczy to na samej górze Twojej witryny. A co jest w tym najgorsze? Nie da się tego wyłączyć! Ten pasek będzie przyklejony do górnej belki przeglądarki non-stop. Co ciekawe – nawet podstawowy plan płatny nie usunie tej reklamy. Ile kosztuje ten podstawowy plan, który i tak nie usunie reklam? Ponad 250zł rocznie przy płatności z góry.

A ile będzie kosztować usunięcie reklam? Ponad 440zł rocznie!

Kolejną rzeczą jest własna domena. Wyobraź sobie, że klient musi wpisać w pasku przeglądarki adres: twojafirma.pl. Łatwe i wygląda profesjonalnie, prawda? A teraz wyobraź sobie, że musi wpisać twojafirma.wixsite.com/tuteżcośmusibyć. Wygląda gorzej? Niestety tak właśnie będzie w przypadku korzystania z darmowej wersji wix.com. Używać własnej domeny możemy w przypadku podstawowego planu płatnego za ponad 250zł rocznie. Jednak o całkowitych kosztach opowiemy w dalszej części artykułu.

Co prawda stworzenie bardzo podstawowej strony internetowej jest możliwe zupełnie za darmo. Jednak biorąc pod uwagę niedogodności związane z reklamami i domeną uważamy, że koniecznością będzie wybranie planu premium i… płacenie. Czyli jednak nie do końca za darmo jeśli chcemy, aby nasza firma wyglądała w internecie choć trochę profesjonalnie.

3. Ograniczone możliwości rozbudowy stworzonej strony

Jeśli udało Ci się stworzyć stronę wizytówkową, ale po jakimś czasie chcesz rozbudować witrynę o dodatkowe funkcjonalności, może się okazać, że jest to albo zupełnie niemożliwe, albo musisz dokupić dodatkowy plan lub rozszerzenie. Wix.com ma zamknięty kod. Oznacza to, że nawet jeśli masz umiejętności programistyczne, to za bardzo ich nie wykorzystasz. Wszystkie funkcjonalności Twojej strony będą ograniczone przez moduły, które stworzyli twórcy kreatora. Dlatego przed rozpoczęciem budowy witryny upewnij się, czy oby na pewno będziesz w stanie wykreować to co sobie zaplanowałeś.

4. Brak możliwości przeniesienia strony oraz dostępu do serwera

Wix.com jest właścicielem stworzonej przez Ciebie strony. Ty nigdy nim nie będziesz. Przypuśćmy, że masz ciekawe plany na swoją stronę i potrzebujesz ją przenieść na inny serwer. O nie, nie tak prędko. To nie będzie możliwe. Cała Twoja praca przepada i musisz tworzyć nową stronę na innym serwerze i systemie np. na WordPressie.
Po co Ci dostęp do serwera możesz zapytać? Jest kilka powodów, jednak tym na którym Ci powinno najbardziej zależeć jest pozycjonowanie (SEO), czyli pozycja Twojej strony w Google. A to prowadzi nas do kolejnego punktu.

5. Sensowne pozycjonowanie jest niemożliwe

Na Wix.com są dostępne narzędzia do pozycjonowania. I są nawet proste w obsłudze. Na tym się jednak kończy. Jeśli chciałbyś, aby Twoja strona była dobrze wypozycjonowana na frazy, które są kluczowe dla Twojego biznesu to pewnie wolałbyś, aby zajęła się tym profesjonalna agencja SEO. Tutaj możesz się zaskoczyć. Szanujące się agencje po prostu Ci odmówią… Dlaczego? Ponieważ nie ma dostępu do serwera oraz kodu strony, a to bardzo mocno utrudnia wykonanie usługi.
Nawet jeśli nie planujesz teraz pozycjonować swojej witryny i stwierdzisz, że ten punkt Cię nie dotyczy – poczekaj chwilę. Załóżmy, że przez 2 lata strona ma służyć tylko jako wizytówka do kontaktu. Nie musi zdobywać nowych klientów. Ale po dwóch latach decydujesz, że trzeba zacząć robić pozycjonowanie. Znalazłeś agencję SEO, której warunkiem jest stworzenie strony nie na kreatorze. W jakiej jesteś pozycji z nową stroną? Jesteś na samym początku drogi. Nie dość, że musisz stworzyć nowa stronę internetową(która pewnie będzie Cię kosztować minimum 2 tysiące złotych, a Ty już wydałeś w granicach 1000zł na utrzymanie strony na WIX.COM przez te 2 lata) to jeszcze cały proces pozycjonowania trzeba zacząć praktycznie od zera.

6. Bardzo ograniczona ilość miejsca na serwerze

Warto korzystać z maila we własnej domenie np. [email protected]. Firmowe maile potrafią zapychać się bardzo szybko. W planie za 250zł/rocznie dostajemy tylko 500MB pojemności. 500MB jest to bardzo, bardzo mało. Sama strona zajmie około 200MB. Czyli zostaje nam 300MB na wiadomości mailowe. W dzisiejszych czasach byle zdjęcie w lepszej jakości waży 10MB, a więc z mailem od WIX.COM będziemy mogli takich maili z załącznikami ważącymi 10MB wysłać oraz otrzymać zaledwie 30. Teraz pomyśl, ile maili otrzymujesz i wysyłasz codziennie do klientów…

Plusy korzystania z kreatora stron www WIX.COM

1. Gotowe inspiracje – szablony

Temat szablonów został już poruszony w minusach korzystania z kreatora stron jakim jest wix.com. Szablony mają jednak jeden niewątpliwy plus – nie musisz posiadać żadnego zmysłu estetycznego oraz tworzyć koncepcji strony od podstaw. Wystarczy, że wybierzesz coś z przygotowanych wyglądów i dostosujesz treści do szablonu. Może i nie użyjesz całego tekstu, który chcesz zawrzeć na stronie, ale przynajmniej oszczędzisz mnóstwo energii na testowaniu co jest ładne, a co nie.

2. Szybkość wygenerowania strony

Jeśli potrzebujesz strony na już na której chcesz zawrzeć jakieś podstawowe informacje, to rejestracja na platformie wix.com oraz tym podobnych kreatorów zajmuje dosłownie chwile. Dodanie treści bez zmiany struktury szablonu zajmie maksymalnie kilkadziesiąt minut. I już. Jeśli nie będą Ci przeszkadzać reklamy i śmieszna nazwa domeny – Twoja strona będzie dostępna online w mniej niż 60 minut.

3. Intuicyjne dodawanie elementów

Po lewej stronie widzisz wszystkie dostępne elementy. Wystarczy, że znajdziesz ten, który Cię interesuje i przeciągniesz w dowolne miejsce na stronie. Jest to naprawdę wygodne. Można to porównać do układania puzli. Tak zwany „drag and drop” cieszy się zadowoleniem użytkowników nie bez powodu. Po prostu jest łatwy i intuicyjny. Identyczne rozwiązanie można znaleźć w najpopularniejszym rozszerzeniu do WordPressa jakim jest elementor oraz innych podobnych rozwiązaniach.

Ile tak naprawdę będzie Cię kosztować stworzenie i utrzymanie strony na WIX.COM?

Przy wyliczeniach uwzględniliśmy plan premium COMBO, który usuwa reklamy i możemy używać własnej domeny. Jak ustaliliśmy wcześniej, korzystanie z tańszego planu lub darmowego kompletnie mija się z celem i raczej nikt nie powinien tego rozważać. Dodatkowo dla porównania dodajemy plan UNLIMITED, który osobiście uważamy za racjonalny wybór (jeśli nie patrzymy na cenę) ponieważ dopiero on zapewnia sensowną ilość miejsca na pocztę i stronę – 10GB (dalej mało, ale dla niewielkiej firmy wystarczy)

  COMBO UNLIMITED
Pojemność 3GB 10GB
Przepustowość 2GB Nielimitowana
Reklamy Brak Brak
Domena Własna własna
Ile zapłacisz na początku za utrzymanie? 360zł 540zł
Ile łącznie zapłacisz po roku za utrzymanie?
(po pierwszym roku i tak pewnie trzeba będzie zmienić na plan wyżej, ponieważ zabraknie miejsce na poczcie)
720zł 1080zł
Ile łącznie zapłacisz po 2 latach za utrzymanie? 1080zł 1620zł

Niestety to nie wszystkie koszty. Wspomnieliśmy o dodatkach. One też są kluczowe. Większość jest oferowana w formie freemium, czyli podstawowe funkcje są darmowe, natomiast bardziej zaawansowane płatne. Prawie na pewno opcje podstawowe nie wystarczą i prawie na pewno nie obejdzie się bez używania dodatków. Dodaliśmy 3 najpopularniejsze dodatki, które uważamy za podstawę posiadania na swojej stronie internetowej: live chat, formularz kontaktowy oraz aplikacja optymalizująca stronę. Koszt każdej z nich waha się między 10zł, a 20zł miesięcznie (płatne z góry rocznie). Dlatego po prostu uśrednijmy koszt do 15zł miesięcznie – razy 3 daje nam to 45zł miesięcznie. Co więcej, jeśli nie kupiliśmy domeny w innym miejscu, WIX.COM po pierwszym roku doliczy opłatę ponad 80zł rocznie za domenę. Sprawdźmy jak teraz przedstawiają się nasze koszty.

Zobacz też: Porównanie cen domen u 5 największych rejestratorów w Polsce

  COMBO UNLIMITED
Ile zapłacisz na początku? 900zł
360zł (utrzymanie)
540zł (dodatki)
1080zł
540zł (utrzymanie)
540zł (dodatki)
Ile łącznie zapłacisz po roku? 1880zł
720zł (utrzymanie)
1080zł (dodatki)
80zł (domena)
2240zł
1080zł (utrzymanie)
1080zł (dodatki)
80zł (domena)
Ile łącznie zapłacisz po 2 latach? 2860zł
1080zł (utrzymanie)
1620zł (dodatki)
160zł (domena)
3400zł
1620zł (utrzymanie)
1620zł (dodatki)
160zł (domena)

Po 2 latach musisz zapłacił 2860zł! I to w najlepszym wypadku. Za 2860zł niejedna agencja zrobi Ci bardzo porządną stronę. Nie dość, że wydałeś 2860zł to jeszcze poświęciłeś swój czas. Ale tego już nie dodawajmy, bo nabawimy się zawrotów głowy.

Powiedzmy jeszcze o jednej rzeczy, o której wcześniej nie wspominaliśmy. Strona internetowa stworzona na jakimkolwiek kreatorze na pewno będzie odbiegać od strony zrobionej przez profesjonalistę od podstaw. A co za tym idzie? Mniej profesjonalna witryna odrzuci kilku klientów. Nie wszystkich, ale kilku na pewno. Załóżmy, że takich klientów, którzy zrezygnują ze skorzystania z Twojej oferty będzie 4 miesięcznie, czyli 1 tygodniowo. Załóżmy też, że średnio klient zostawia u Ciebie 500zł.

Po 1 roku posiadania strony z kreatora stracisz 24.000zł obrotu!

Po 3 latach będzie to już 72.000zł obrotu. Na pewno chcesz na to pozwolić?

Jakie są alternatywy?

1. Freelancer

Korzystanie z usług freelancera to temat na odrębny artykuł. Ma to swoje zalety i wady. Niemniej jednak jest alternatywą wartą rozważenia, zanim zdecydujesz się tworzyć stronę internetową na własną rękę przy pomocy kreatora.

2. Agencja

Agencja marketingowa doradzi Ci oraz stworzy witrynę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Jest to jednak kosztowne rozwiązanie, ponieważ ceny tworzenia informacyjnych stron internetowych zaczynają się od 2000zł, a dochodzą nawet do 10.000zł.

3. Projekty unijne

Od kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej sporo rzeczy uległo poprawie. Jeździmy po lepszych drogach, ogromne dotacje otrzymuje oświata oraz medycyna. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale są projekty unijne, które dosłownie rozdają pieniądze na marketing lub finansują firmy, które to praktycznie nieodpłatnie świadczą swoje usługi. Oczywiście nie jest tak, że każdy może skorzystać. Z reguły jest to obwarowane różnymi warunkami, ale na pewno warto poszukać i rozważyć taką opcję.

Podsumowanie

Recenzja, opinie wix.com 2021

Jeśli chcesz używać strony internetowej dłużej niż kilka miesięcy – odradzamy korzystanie z WIX.COM lub innych kreatorów. Po dłuższym okresie czasu zawsze okaże się, że sporo przepłacasz i zaczniesz rozważać inne opcje, pomimo już wydanych pieniędzy. Co więcej, pozycjonowanie strony z kreatora jest bardzo ciężkie, a z perspektywy budowania wizerunku prawie na pewno stracisz klientów. Nie możesz też liczyć na stworzenie rozbudowanej strony.

W przypadku tworzenia małej strony, chęci korzystania z niej przez bardzo krótki okres czasu, np. 2 lub 3 miesiące, oraz konieczności uruchomienia witryny bardzo szybko – WIX.COM lub podobne kreatory są w tej materii praktycznie bezkonkurencyjne.

Zachęcamy do wyrażenia Państwa opinii na temat WIX w komentarzach poniżej. 

 

Opinie i recenzje z internetu na temat wix

Dla ułatwienia, poniżej wklejamy kilka opinii i recenzji, które znaleźliśmy w internecie na temat wix.com. 

Zachęcamy do samodzielnego sprawdzania opinii realnych klientów. Niestety dużo artykułów, które bardzo mocno chwalą wix w 2021 roku to artykuły afiliacyjne. Jeśli po przeczytaniu takiego artykułu wejdziesz na stronę wix.com z linku afiliacyjnego, autor otrzyma prowizję za Twój zakup. W takim wypadku nie możemy mówić o bezstronności.

Opinie: 

„Jest tak wiele lepszych opcji. Oszczędź sobie kłopotów. Szkoda, że nie czytałem recenzji przed zarejestrowaniem się.”

Źródło: trustpilot.com

„Gdybym mógł dać 0 z 5 gwiazdek, zrobiłbym to. Nigdy w życiu nie doświadczyłem tak okropnej obsługi klienta z usługą hostingową. Są jak mafia, w której będziesz się opiekować, dopóki z nimi zostaniesz. Nawet wtedy kontakt z kimś jest uciążliwy. Jednak gdy zdecydujesz się zmienić gospodarzy, uczynią twoje życie piekłem. Straciłem oferty pracy, ponieważ nie zwolnili mojej witryny ze swojej firmy, mimo że PŁACIĆ za przeniesienie mojej witryny na 3 miesiące przed ustawieniem jej wygaśnięcia. Z jakiegoś powodu, mimo że wykonałem kroki, które polecił mi ich przedstawiciel obsługi klienta, nie udostępnili mojej witryny. Moje e-maile nie przychodziły, a ludzie nie mogli przeglądać mojej witryny. To obrzydliwa praktyka biznesowa. Kiedy ktoś prosi o zwolnienie i płaci za odejście, POZWÓL SIĘ WYJŚĆ !!! Wix kosztowało mnie pieniądze w środku pandemii, kiedy ludzie próbują przetrwać. To podłe i powinniście się wstydzić. Musiałem zadzwonić ponad 6 razy, zanim mogłem się od nich uwolnić. Trzymaj się z dala od tej firmy.”

Źródło: trustpilot.com

„Uważaj, kiedy odnawiasz swoją witrynę w Wix! Pobierają pełną cenę za wszystko, a odnawianie lub ponowne kupowanie planu nie obejmuje tego, co mówią, że robi! Na przykład żadnych kuponów przy odnowieniu lub wykupie. Oznacza to, że płacisz dodatkowo za domenę, abonament, e-maile itp. Jestem ogólnie bardzo rozczarowany, ponieważ jestem długoletnim klientem, nie otrzymując nic w zamian poza gwałtownie rosnącymi cenami i słabą obsługą klienta.”

Źródło: trustpilot.com

„Wsparcie oferowane przez Wix jest całkiem niezłe, jednak żeby z niego skorzystać, trzeba albo zapłacić za którykolwiek z pakietów, albo znać dobrze angielski. W opinii wielu polskich użytkowników Wix, jest to poważna wada tego kreatora.

Dotyczy to także pomocy bezpośredniej (mailowej). Niestety na pomoc premium mogą liczyć jedynie osoby korzystające z płatnych pakietów (od niedawna – wszystkich; do niedawna — najdroższych).

Sam kreator jest nieźle zlokalizowany i przetłumaczony na język polski. Podobnie jest ze stroną, chociaż wiele wyrażeń na niej sprawia wrażenie kalk językowych i dosłownych tłumaczeń. Żeby poznać lepiej produkt wystarczy przejść przez obszerny i przejrzysty tutorial.”

Źródło: kreatorystronwww.pl

„WIX to porażka. Obiecują pełną przepustowość w pakiecie a strona się zawiesza użytkownikom i długo albo wcale nie ładuje treści… Wyrzucone w błoto pieniądze i czas! Do tego olali mój problem z nie wyświetlaniem grafik. 2 razy im pisałam i zero odpowiedzi. Do tego firmy pozycjonujące nie chcą się zajmować wix bo ma mniejsze szanse na znalezienie się wysoko w rankingach. Odradzam wszystkim. Lepiej od razu postawić stronkę na wordpresie.”

 
 

„Zastanów się dobrze zanim zaczniesz pracę z tym kreatorem. Wszystko na początku idzie łatwo i przyjemnie, ale…Jeżeli chcesz osiągnąć wysokie pozycje w rankingu Google to możesz zapomnieć o Wix. Dlaczego? Ponieważ nawet jako użytkownik planu Premium twoja witryna będzie się wyświetlać z dużym opóźnieniem ze względu na olbrzymi ładunek JavaScript’ów stosowanych przez Wix, a to w połączeniu z wolnymi serwerami spowoduje niskie indeksowanie Twojej strony i nawet najlepsze SEO nie pomoże. Żałuje szczerze, że zdecydowałem się na zalożenie bloga na wix.com – nie popełnij tego błędu!”

 

4 odpowiedzi na “Czy warto stworzyć stronę za pomocą kreatora? Recenzja i opinie WIX.COM 2021”

Niestety wszystko opisane w tym artykule to prawda. Udało mi się stworzyć nawet i spoko stronę, ale jak się okazało potem koszta długoterminowo są astronomiczne. Już lepiej rzeczywiście zapłacić 2 tysiące agencji i mieć święty spokój, a nie miesięcznie płacić.

Recenzja wix a w pigułce super i wyliczone ceny. Bardzo dobrze, że na ten artykuł z recenzją trafiłem zanim zacząłem robić stronę i poznałem opinie. Trzebaa bedzie jeszcze raz wszystko przeliczyc, chyba rzeczywiscie się nie będzie opłacać. dzieki i pozdrawiam

A ja to bym zrecenzował wix pozytywnie. Jak ktoś naprawde nie chce wydawać pieniedzy i nie przeszkadzaja mu te reklamy i ograniczenia to moja opinia jest na plus i polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gdzie chcesz, abyśmy wysłali Ci Twojego eBooka?

Podaj swój adres email poniżej…