SSD czy HDD? Który dysk jest lepszym wyborem?

Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email
Share on reddit

Osoby, które kupują laptopy lub wybierają dostawcę usług hostingowych muszą podjąć decyzję o zakupie dysku SSD (Solid State Drive) lub dysku HDD (Hard Disk Drive).

Który z nich jest lepszym wyborem – SSD czy HDD? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie; każdy nabywca ma różne potrzeby i musi podjąć decyzję w oparciu o swoje potrzeby, preferencje i oczywiście budżet. Mimo, że ceny w obecnej chwili są względnie porównywalne, tak w przypadku dysków SSD płacimy za szybkość działania, a w przypadku dysków HDD płacimy za znacznie większą pojemność.

Celem tego artykułu jest analiza obu dysków i określenie, który z nich jest lepszym wyborem. W tym celu porównujemy dyski SSD i HDD przyglądając się oraz rozpatrując ich pozytywne i negatywne strony.

Co to jest SSD?

Postaramy się przekazać wiedzę na ten temat w jak najbardziej zrozumiały sposób dla każdego. Może kupujesz komputer, wybierasz dostawcę hostingu lub po prostu zastanawiasz się, co to jest SSD? SSD oznacza “Solid State Drive”. Prawdopodobnie kojarzysz USB, SSD można uznać za większą i bardziej wyrafinowaną wersje pamięci USB. Podobnie jak w USB, SSD nie ma ruchomych części. Informacje są przechowywane w mikrochipach. Natomiast dysk HDD używa ramienia mechanicznego z głowicą odczytu/zapisu do poruszania się i odczytywania informacji z właściwej lokalizacji na półce magazynowej. Brak konieczności poszukiwania danych na dysku, sprawia że SSD jest znacznie szybszy.

Typowy dysk SSD wykorzystuje tzw. pamięć flash opartą na NAND. Jest to nieulotny typ pamięci. Zapytacie pewnie, co kryje się w tych słowach? Mówiąc wprost – dysk może zostać wyłączony, a zapisane na nim dane nie zostaną utracone. Jest to już dość powszechna cecha nośników pamięci. W początkowej fazie rozwoju o SSD krążyły plotki jakoby żywotność ich wygasała w ciągu kilku lat.

Plotka ta z pewnością nie jest zgodna z prawdą i dzisiejszą technologią, ponieważ możemy odczytywać i zapisywać dane na dysku SSD i będą one przechowane przez ponad 200 lat. Mówiąc w skrócie: dane zapisane na dyskach SSD z pewnością przeżyją ich właściciela.

SSD nie ma mechanizmu do odczytu i zapisu danych, zamiast tego polega na wbudowanym procesorze (tzw. “mózgu”), zwanym również kontrolerem. Używa go w celu wykonania operacji dotyczących odczytywania i zapisywania danych.

Kontroler jest bardzo ważnym czynnikiem przy określaniu prędkości dysku SSD. Decyzje związane z przechowywaniem, pobieraniem, buforowaniem i czyszczeniem danych mogą determinować ogólną prędkość napędu. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły, dyski SSD różnią się od siebie kilkoma względami takimi jak: korekcja błędów, odczytywanie i zapisywanie pamięci podręcznej, szyfrowanie i zbieranie śmieci – oczywiście to tylko kilka przykładów.  Ogólnie rzecz ujmując, dobry kontroler jest tym, co różni zwykłe dyski SSD od tych z najwyżej półki.

Czym jest HDD?

Dyski HDD (Hard Disk Drives) to stara i dobrze już nam znana rzecz w świecie technologicznym. Dysk HDD został po raz pierwszy wprowadzony przez IBM w 1956r. – ta sześćdziesięcioletnia  technologia, umożliwiła wyprodukowanie próżniowych lamp do telewizorów. HDD wykorzystuje magnetyzm do przechowywania danych na obracającym się talerzu. Głowica unosi się nad obracającym się talerzem odczytując i zapisując dane. Im szybciej obraca się talerz, tym szybszy jest dysk HDD. Typowe napędy w laptopach działają się z prędkością 5400 obrotów na minutę lub 7200 obr/min, zaś niektóre serwery bazujące na komputerach pracują z prędkością do 15 000 obr/min!

Główną zaletą dysku twardego jest to, że jest w stanie przechowywać dużo danych. W dzisiejszych czasach 1 TeraByte (1024 gigabajtów) pamięci masowej nie jest niczym niezwykłym, a technologia w dalszym ciągu rozwija się. Co ciekawe, nie jest łatwo obliczyć koszt  za jeden gigabajt, jednak zdecydowanie widać, że dyski HDD są pod tym względem tańsze niż SSD. Z drugiej strony, różnica w cenie nie jest warta niedogodności z jakimi będzie trzeba sobie radzić.

Ostateczny Wniosek

Dysk HDD może być właściwym wyborem, jeśli potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania danych i nie zależy Ci na szybkim zapisie i odczycie danych.

Dysk SSD jest jednak znacznie lepszym wyborem, gdy zależy Ci na szybkości. Strona internetowa umieszczona na nim załaduje się kilkukrotnie, jak nie kilkunastokrotnie szybciej niż w przypadku technologii HDD. SSD świetnie też posłuży jako dysk z systemem na Twoim komputerze, dzięki czemu urządzenie będzie uruchamiało się błyskawicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Gdzie chcesz, abyśmy wysłali Ci Twojego eBooka?

Podaj swój adres email poniżej…