Rok 2020 przyniósł ze sobą ogrom kursów tworzenia stron internetowych w WordPressie. Więc każdy chętny nabyć nowe lub rozwinąć istniejące umiejętności znajdzie coś dla siebie. Tylko jak znaleźć dobry kurs, który faktycznie pomoże? Przychodzimy z pomocą.
By ułatwić Wam znalezienie odpowiedniego kursu, który będzie wart nie tylko uwagi, ale również wydanych na niego pieniędzy, ogłaszamy konkurs. Sprawdzimy więc kilkadziesiąt kursów, a każdy z nich rygorystycznie ocenimy, by wyłonić zwycięzcę w walce o tytuł Najlepszego kursu WordPress’a 2020.

Kryteria
Kurs, który wygra nasz konkurs będzie musiał sprostać wielu kryteriom, wedle których dokonamy naszej oceny. Przede wszystkim skupimy się na jego treści – bo to ona jest najważniejszym elementem kursu. Jeżeli ten nie przekaże nam odpowiedniej wiedzy, bądź będzie trudny w odbiorze ma raczej marne szanse na zwycięstwo. Dobry kurs to taki, po skończeniu którego, bez problemu stworzymy naszą pierwszą stronę.
Pod uwagę będą brane jedynie kursy spełniające poniższe wymagania:
- przekazywana wiedza
- przystępność formy
- czas trwania
- do kogo skierowany jest kurs
- aktualność treści
- jakoś dźwięku i obrazu
- popularność
- stosunek ceny do jakości
Omówienie wymagań – treść
Więc w jaki sposób oceniamy? Po pierwsze faktyczna wiedza. Analizujemy całość pod kątem praktycznej i przydatnej wiedzy, upewniamy się że kurs posiada niezbędne informacje oraz tłumaczy wszystkie zagadnienia. Po drugie forma. Wiedza sama w sobie jest połową sukcesu, bowiem równie ważne jest przekazanie jej w odpowiedni sposób – jasny, przejrzysty i przede wszystkim przyjemny. Wiedza przekazana topornie niestety umyka, a problemy ze zrozumieniem treści wywołują jedynie niepotrzebną frustrację.
I skoro o przekazywaniu wiedzy w odpowiedni sposób mowa – czas trwania kursu jest bardzo ważny. Choćbyśmy się nie wiadomo jak starali, w 15 minut nie da się przedstawić nawet podstaw, bo tego czasu jest najzwyczajniej w świecie za mało. Problem działa również w drugą stronę, żyjemy w zabieganym świecie, gdzie tego czasu nam brakuje. Kurs ciągnący się w nieskończoność może zniechęcić. Obszerne kursy przerażają również ilością poruszanych tematów i owszem, dla kogoś zainteresowanego jest to plus, ale dla osób dopiero zaczynających już niekoniecznie.
Pojawia się tu kolejna kwestia – do kogo skierowany jest kurs? Jest wiele kursów dla początkujących, które traktują temat po macoszemu, a jeszcze więcej kursów, które skierowane są do doświadczonych projektantów i pomijają kwestie dla nich oczywiste. Kursów w których każdy odnajdzie coś dla siebie, jest najmniej. A szkoda, bo to właśnie one są świetnym sposobem, by zachęcić do dokładniejszego zapoznania się z WordPressem.
Omówienie wymagań – jakość
Nie będziemy też brać pod uwagę kursów przestarzałych – WordPress jak i jego wtyczki jest aktualizowany w zasadzie cały czas. Nie ma więc sensu uczyć się obsługi i funkcjonowania przestarzałych wersji, gdy nowsze i wygodniejsze narzędzia mogą być z nimi niekompatybilne. Ta sama zasada tyczy się również wspomnianych narzędzi – stawiamy na nowsze, bezpieczniejsze rozwiązania.
Przed wydaniem werdyktu zwrócimy również uwagę na samą jakość i dostępność przygotowanego kursu – obraz, dźwięk, możliwość oglądania online i offline. Do kursu oglądanego z przyjemnością powrócimy wielokrotnie, zaś do materiału nagranego w łamanej polszczyźnie, z trzeszczącym mikrofonem przy każdym wypowiadanym słowie i rozpikselizowanym obrazie, niekoniecznie.
Ostatnimi kryteriami, które weźmiemy pod uwagę jest popularność danego kursu, oraz stosunek ceny do jakości (a w zasadzie do wszystkich wymienionych do tej pory punktów). Oceniamy kursy, które na dzień 01 czerwca 2020 roku posiadały ponad dwa tysiące uczestników – choć ten wymóg jest głównie dla zaoszczędzenia czasu. Niestety, ale gdybyśmy mieli sprawdzać każdy kurs, konkursu nie rozstrzygnęlibyśmy do końca roku.

Rozstrzygnięcie – kto wygrał?
Od początku czerwca minęły niemal dwa miesiące i sprawdziliśmy już dziesiątki kursów. Każdy z nich surowo oceniliśmy, weryfikowaliśmy, jak i również przerabialiśmy. Po kilku żarliwych dyskusjach i porównań ocen znaleźliśmy kandydata idealnie pasującego na laureata naszego konkursu. Tytuł Najlepszego Kursu WordPress’a 2020 przyznajemy: atwi.pl! Dlaczego właśnie ten kurs? Powróćmy więc do naszych kryteriów oceniania i zobaczmy jak wypada w poszczególnych kategoriach.
Do kogo jest skierowany?
Widać że kurs powstał z myślą o wszystkich złaknionych wiedzy – zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych projektantów. Każdy odnajdzie w nim coś dla siebie. Zaś podział na sekcje bez problemu pozwoli przejść do tematu, który interesuje nas najbardziej.
Przekazywana wiedza
Kurs prezentuje pełen przekrój wiedzy. Porusza on chyba wszystkie zagadnienia potrzebne do stworzenia strony internetowej, od tych najbardziej podstawowych, po te złożone. Z każdym filmem nie tylko zdobywamy nowe umiejętności, ale również rozwijamy te posiadane.
Przystępność formy i czas trwania
Całość trwa około trzech godzin i można przerobić wszystkie materiały w jedno popołudnie, ale dzięki podziałowi na sekcje, bez problemu możemy poświęcić kursowi po 15-20 minut dziennie skupiając się na pojedynczych segmentach. Sama wiedza również jest przekazana w sposób przystępny i przyjemny. Prowadzący kurs mówi płynnie, wyraźnie, a informacje przedstawione na filmach są rzetelne i bardzo przydatne.
Aktualność treści
Przygotowane materiały skupiają się na aktualnej wersji zarówno WordPressa jak i narzędzi, z których korzysta się podczas tworzenia stron internetowych. Warto wspomnieć, że wtyczką sugerowaną przez twórców kursu jest Elementor, który z dnia na dzień zdobywa co raz większą popularność i to nie bez przyczyny. Jest to bardzo intuicyjne i przyjemne w obsłudze narzędzie.
Jakość dźwięku i obrazu
Kurs zachwyca nie tylko aktualną treścią, ale również jakością przygotowania. Widać że jego twórcy dołożyli wszelkich starań i do produkcji podeszli w pełni profesjonalnie. Wyraźny obraz w wysokiej rozdzielczości, oraz wręcz studyjna jakoś dźwięku.
Popularność
Nic dziwnego więc że kurs zyskał taką popularność, w obecnej chwili ma nieco ponad 3000 uczestników, oraz masę pozytywnych opinii. A teraz i my dokładamy do tej popularności swoją cegiełkę.
Stosunek ceny do jakości
Również cena jest bardzo przystępna – wynosi 299 zł, a gdy zestawimy ją w porównaniu z jakością kursu i przekazywaną wiedzą, to zdecydowanie dobry wybór. Co więcej warto wypatrywać promocji, które mogą pojawić się w każdej chwili.
Podsumowując, atwi.pl na obecną chwilę jest zdecydowanie najlepszym kursem WordPressa, z pomocą którego każdy nauczy się tworzyć strony internetowe. Więc z radością ogłaszamy, że jest to laureat naszego konkursu na Najlepszy Kurs WordPress 2020!